År 9 efter loopet

År 9 efter loopet af Peter Adolphsen.
I År 9 efter loopet følger vi Mark, som ser ud til at være det eneste levende menneske tilbage i verden. Det er en humoristisk roman om en verden som ser tilsyneladende er gået i stå.
"Romanen er både sjov, grotesk og velskrevet, og hertil kommer, at man klart kan mærke, hvor godt et greb han har om sin fortælling" skriver Litteratursiden. "År 9 efter loopet falder ikke til ro, men bliver siddende i dagevis i læseren, som en glitrende, ækel, uhyggelig, kosmisk, sansenær, umulig, fascinerende, morsom, indtrængende rebus" skriver Information.
Antal sider: 87
Kort og godt: Romanen er kort og god. Læs den.
Peter Adolphsen er født i Århus i 1972 og står bag en lang række prosaudgivelser. År 9 efter loopet er udgivet i 2018 på forlaget Gyldendal.
Flere anbefalinger...

Transfervindue
Transfervindue er en utopisk fremstilling af Nordsjælland som et ...
 

Borgerligt Tusmørke
Romanen består af en hel række portrætter af mennesker i en forst ...
 

Hotellet
En overtjener på byens mest velansete hotel finder hotelejeren dø ...
 

Spørgsmålene
572 spørgsmål fordelt på 60 siden. Det er en større læseoplevelse ...
 
Hvis du, ligesom os, elsker kortromaner, så er vores øvrige anbefalinger helt sikkert også noget for dig.
Kortprosa
De små fødder lister musestille hen over stuegulvet. Den seksårige trækker dynen efter sig, kigger sig over skulderen. D... Moses skulle efter sigende have ledt sit folk gennem ørkenen mod landet af mælk og honning. Der er forbrugermesse i Bilka. En hel uge med gode tilbud og smagsprøver i Hundige Storcenters største butik. Jeg forlad...Mandag
Læs videre...
***Ringen
I det moderne Hun...
Læs videre...
***Forbrugermessen
Læs videre...
***