Spørgsmålene
Spørgsmålene af Majse Aymo-Boot.
Er det en skandinavisk mands dybe stemme jeg hører? Hvorfor er de ved godt mod i radioen? Skulle staten anvende strømafbrydelser til at styrke mellemmenneskelighed i befolkningen? "Spørgsmålene er ét langt digt som består af 572 spørgsmål" skriver forlaget.
"Man kunne kalde hendes tekster poesi i en udvidet betydning af ordet" skriver Information. "Spørgsmålene, er et vidunderligt viltert og livligt udspørgende værk" skriver Weekendavisen.
Antal sider: 60
Kort og godt: Den er kort og rigtig god. Læs den.
Majse Aymo-Boot er født i 1974. Spørgsmålene er udgivet i 2012 fra forlaget Basilisk.
Flere anbefalinger...
Spørgsmålene
572 spørgsmål fordelt på 60 siden. Det er en større læseople ...
 
Dansen med Regitze
Dansen med Regitze er en smuk kærlighedshistorie fortalt af den ...
 
Hotellet
En overtjener på byens mest velansete hotel finder hotelejeren d ...
 
Svaret kommer med posten
Svaret kommer med posten er en kafkask fremtidshistorie om ensomh ...
 
Hvis du, ligesom os, elsker kortromaner, så er vores øvrige anbefalinger helt sikkert også noget for dig.
Kortprosa
Moses skulle efter sigende have ledt sit folk gennem ørkenen mod landet af mælk og honning. Der er forbrugermesse i Bilka. En hel uge med gode tilbud og smagsprøver i Hundige Storcenters største butik. Jeg forl... Jeg samler mit vasketøj sammen. Jeg finder den store, blå og slidstærke indkøbspose frem, fylder det snavsede tøj i...Ringen
I det moderne H...
Læs videre...
***Forbrugermessen
Læs videre...
***Træskoen
Læs videre...
***
